Yeni Foça Hakkında
Yeni Foça Hakkında
YeniFoça ,
2021-09-23
0 Yorum
8920 Görüntülenme

Yeni Foça, İzmir’e 46 Km uzaklıkta bulunan kendi ruhunu yansıtan ve özgünlüğünü koruyan şirin bir kasaba. Yeni Foça büyük bir koydan oluşuyor. Kasabanın yerleşiminin büyük çoğunluğu bu koyun hemen arkasında yer alıyor. Yeni Foça her ne kadar yazlık bir belde olarak nitelendirilse de yaz – kış keyifli vakit geçirebileceğiniz minimal bir kasaba. Özellikle kışın haftasonu günübirlik temiz deniz kokusunu içinize çekebilirsiniz ve sayfiye yerlerinin kış sakinliğini tüm huzuruyla yaşayabilirsiniz.

Eski Foça’ya göre daha az turistik bir yer ancak tertemiz denizi, limandaki balıkçı tekneleri, sahil yolu, salaş balıkçıları ve misafirperver esnafı ile size kendini mutlaka sevdirecektir.

İzmir’de başka hiç bir yerde bulamayacağınız tarihi Rum taş yapılar çok iyi korunamamış ancak yeni restore edilen taş evler gerçekten görülmeye değer. Araç bile giremeyecek kadar dar sokaklara sahip olan Yeni Foça Merkez’de çiçeklerle bütünleşmiş 2-3 katlı cumbalı taş evlere denk gelebilirsiniz. Bazı ev ve sokaklar öyle güzel ki, sinema ve reklam filmlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Gündüz eski evlerin olduğu sokakları gezip, akşam belediye tarafındaki gece pazarını gezebilirsiniz.

Yorum Yap

Hızlıca yorum yazabilirsiniz.

Subscribe

& receive free premium gifts