Kozbeyli Köyü
Kozbeyli Köyü
Yeni Foça'yı Keşfet
2021-08-24
0 Yorum
540 Görüntülenme

Kozbeyli Köyü Sokakları

Foça’nın şehir merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Şaphane Dağı yamaçlarında eşsiz Gencerlik Körfezi’ni gören manzarası, tarihi yapıları, nostaljik sokakları ve yeşilliği ile ön plana çıkmıştır. Aynı zamanda Osmanlılar tarafından kurulup sonrasında Rumların yerleşim yeri haline gelmiştir.

Tarih kokan bu köy eski taş evleri çam ağaçlarından oluşan ormanı ve yüzlerce yıl eskiye dayanan zeytin ağaçları ile çevrili ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yerini alır. Köyün tepesinde bulunan caminin avlusundan eşsiz deniz manzarasını seyredebilir ve hemen yanında bulunan Kuzubeyi Kulesini de ziyaret edebilirsiniz.  Birbirinden güzel mekanların da bulunduğu bu sokaklarda özellikle popüler olan ve kapısında kuyruklar oluşan bir de dondurmacısı mevcuttur. Konaklama konusunda da yine hem deniz gören hem de biraz daha iç kısımlarda kalan oteller ve pansiyonlar da bu bölgede bulunmaktadır.

Kozbeyli Köyü yalnızca doğal yapısı ve bozulmayan tarihi dokusu ile değil meşhur dibek kahvesi ile de bilinen bir köydür. Köy merkezinde yer alan Şakir’in Yerinde dibek kahvesi eşliğinde köyün mistik havasının tadını çıkarabilirsiniz. 

Köy kendi aracınızla İzmir Çanakkale yolu üzerinde yer alan Eski Foça sapağından dönüldükten sonra Kozbeyli tabelasının 4.5 km ilerisinde yer alır. Özel araca sahip değilseniz Ulukent İZBAN istasyonundan kalkan kozbeyli otobüsleri köye kolaylıkla ulaşım sağlayan bir diğer yoldur.

Yorum Yap

Hızlıca yorum yazabilirsiniz.

Subscribe

& receive free premium gifts